Nedir?

yuksekbilgili(2015)

Merhabalar,
Pazarlama Makaleleri, Zeki Yüksekbilgili tarafından editörlüğü yapılan bir projedir. Amaç, Türkiye’de Türkçe yazılmış olan tüm makaleleri bir arada kullanıcıların hizmetine sunmaktır.
Yayına girdiği 2009 yılından bu yana bir milyondan fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilen pazarlamamakaleleri.com, tüm içeriği kategorilendirilmiş bir şekilde sunmaktadır. Tüm makalelere yorum yapılabilir.
Makaleler, muhakkak yazar isimleri ile birlikte siteye yüklenmektedir.
Siteye arzu eden tüm yazarlar katkıda bulunabilir, makalelerinizi info@pazarlamamakaleleri.com adresine yollayarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.
İzinsiz olarak makalenizin bu sitede yayınlandığını düşünüyorsanız, bunu bildirmeniz durumunda makaleniz derhal site arşivinden kaldırılacaktır.
Saygılarımla,
Zeki Yüksekbilgili

Visitors online – 58:
users – 0
guests – 36
bots – 22
The maximum number of visits was – 2016-07-26:
all visits – 47965:
users – 2
guests – 47675
bots – 288
browser – IE 9.0

Son Yazılar

Karşılıklılık İlkesi

Karşılıklılık İlkesi

Dr.Öğr.Üyesi Zeki Yüksekbilgili

1974 yılında bir sosyolog olan Phillip Kunz, evine gelen yılbaşı tebrik kartlarından esinlenerek bir deney tasarladı[1], civarında oturan, hiç tanımadığı 600 ailenin adreslerini tespit etti ve bu ailelere her yılbaşı el yazısı ile tebrik mektupları yolladı. Sonuçlar ilginçti; önce 15-20 daha sonra 200 aileden cevap gelmeye başladı. Cevaplar detaylıydı –bazen 3 hatta 4 sayfa-, aile ile ilgili fotoğraflar içeriyordu. Kunz, tamamen yabancı bir kişiye niye bu kadar özel bilginin yollandığını, niye bu kadar detaylı yazıldığını incelemeye başladı.

Kunz’un cevabı ise, Arizona State Üniversitesinde çalışan Robert Cialdini tarafından verilmişti; karşılıklılık ilkesi. Kısaca tanımlamak gerekirse, İnsanlar iyiliği iyilikle karşılama, kendilerine yapılan bir hoşluğu karşılıksız bırakmama eğilimindedirler. Dolayısıyla bizler, kendimize yapılan iyiliği iyilik ile karşılarız, bize doğum gününde hediye alan arkadaşımıza biz de hediye alırız, bize kutlama mesajı yollayan arkadaşlarımıza biz de kutlama mesajları yollarız.

Okumaya devam et

  1. Biz Nerelerdeyiz? Bir Cevap Yazın
  2. Pazarlamada Öne Çıkan Trendler 1 Yanıt
  3. Lifecell’den Akıllı Kamera: SUPERCAM Bir Cevap Yazın
  4. Gönül Payı Bir Cevap Yazın
  5. Satış ve Psikolojik Faktörler Bir Cevap Yazın
  6. Satışta Beden Dili Bir Cevap Yazın
  7. Mükemmel Sunumlar Yapmak İçin Tüyolar 1 Yanıt
  8. Pazarlama Değişiyor 2 Yanıt
  9. Mobil Yaka Bir Cevap Yazın