Satış

Satış
Fatih Gümüş

Satışın onlarca, belki yüzlerce tanımını yapmak mümkündür. Zaten alan duayenleri de pek çok farklı bakış açısıyla satışı tanımlamışlardır. Tanımların ortak özelliklerine bakıldığında, hakim argümanların alıcı ve satıcı arasında yaşanan değiş tokuş olduğu görülmektedir. Usta komedyen Cem YILMAZ’ın bir gösterisinde bahsettiği parayı ver çokomeli al; yani para çokomel eğrisi satışın zihinlerde yer etmiş baskın anlamını tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Zira, satış kabaca parayı ver malı al’dır.
Satışın ortaya çıktığı günden bu yana ne olup, ne olmadığıyla ilgili tanımları, derdi bu alana akademik katkı yapmak isteyenler tarafından çok başarılı bir şekilde ortaya konmuştur. Hali hazırda kullanılan pek çok tarif konuyla ilgili hatırı sayılır bir külliyatın adeta imbikten geçirilerek ulaşılan sadelikte ve bir o kadarda anlamsal derinliktedir.
Ancak bizim burada ele alacağımız satışın ne olduğuna, daha doğrusu ne olabileceğine dair bambaşka bir boyutu. Satış, bir kurtuluştur.
Peki, ama satış neden ve nasıl bir kurtuluştur. Kurtardığını neye ulaştırır. Şimdi bu soruların cevaplarını inceleyelim. Satış bir kurtuluştur çünkü günümüz dünyasında insanın elini kolunu bağlayan maddi sıkıntıların en güçlü çözüm kaynağını oluşturur. Ekonomik olarak güçlü olan kişi sayılamayacak kadar çok dertten ve sıkıntıdan kurtulmuştur. Bunun dışında mesai kavramından, hiyerarşiden, başkaları tarafından belirlenen maaş miktarlarından ve bu miktarlara göre ayarlanmak zorunda kalınan hayatı yaşamaktan kurtuluştur satış. Kısacası modern dünyanın modern köleliğinden teskere almaktır satış.
Satış maddi kıskaçtan kurtuluş olduğu gibi manevi sıkıntılardan da bir kurtuluştur çoğu zaman. İnsan rızkının peşinden koşarken epeyce zaman ve güç sarf eder ve ne kendine ne de ailesine vakit ayıracak hali kalmaz. Bu da kişi üzerinde manevi bir baskı kurar. Suçluluk duygusu altında ezer insanı. Oysa satış yaparak hayatı kazanan birey, az zamanda çok iş yapabilme esnekliğine her zaman sahip olabilir. İşinden arta kalan zamanda ise kendine, eşine, çocuklarına, akraba ve arkadaşlarına vakit ayırabilir. Hiç tanımadığı insanlara çeşitli kuruluşlara katılarak yardım ederek hayatını daha anlamlı kılabilir.
Gelelim ikinci soruya. Satış kurtardığını neye ulaştırır. Aslında bu sorunun tek ve basit bir cevabı var: O da Mutluluk. Evet, satış getirileriyle sağladığı imkânlarla insanın mutlu olmasına olanak sunar. Hemen herkese göre kısa olan dünya hayatını zamansal olarak uzatamaz belki ama anlamsal olarak değerli kılar. Hep başka bir bahara ertelenen ve çoğunlukla da hiç gerçekleşmeyen, hayallerin olgudan olaya dönüşmesine omuz verir. Kısacası insanın yaradılış fıtratına uygun yaşayabilmesi için uygun atmosferi sağlar.
“Rızkın onda dokuzu ticarettedir; cesur olun ticaret yapın” buyuran peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sav), yukarıda anlatmaya çalıştıklarımıza yüzyıllar öncesinden işaret etmesi de satışın, insana yaradılış fıtratını yaşaması için ne kadar önemli bir fırsat sunduğuna sağlam bir destektir.
İşsiz kalmaktan korkan ve hali hazırda işsiz olan herkese acizane bir tavsiye ve içinde bulunulan sıkıntılı durumlardan bir çıkış kapısı önerisidir satış. Bol satışlar efendim.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir