Mağaza Atmosferi Yaratmak

Mağaza Atmosferi Yaratmak
Gülbeniz Akduman

Bir mağazada iyi bir atmosfer oluşturmak sadece görsel tasarım, ışık, renk, müzik vb. unsurlarla sağlanmaz. Aynı zamanda mağaza personelinin fiziksel görünümü satın alma atmosferine önemli katkılarda bulunur. Çalışanların ilk temas ettiği kişiler olan mağaza çalışanlarının dış görünüşü müşteriler üzerindeki ilk izlenimi oluşturur ve aynı zamanda satışın tüm aşamalarını destekler.
Mağaza personeli, satışına yardımcı olduğu ürünle uyum içinde olmalı, sattığı ürüne inanmalıdır. Buna “ürünle özdeşim” denilmektedir. Bunu sağlamanın yolu ise, mağazanın ortamı ve satılan ürünlerle uyumlu giysiler giymekten geçer. Çalışanlar, mağaza atmosferini güçlendirecek tarzda giyinmelidirler.
Örneklerle konuyu pekiştirirsek;
• Blue jean veya spor ürünler satılan bir mağazada çalışanların spor kıyafetler giymesi yerinde bir tercihtir. Örnek olarak; GAP, Bershka, Mavi Jeans verilebilir.
• Modaya bağlı değişen ve klasik ürünlerin de satıldığı bir mağazada çalışanların takım elbise veya siyah pantolon giymesi uygun olacaktır. Örnek olarak; Zara, Koton verilebilir.
• Süpermarket ve hipermarket gibi gıdaya dayalı perakendecilerde ise, temizliği simgelemesi açışından personelin açık renk kıyafetler giymesi tercih edilmelidir.
• Özellikle müşteri yoğunluğunun fazla olduğu mağazalarda çoğu zaman müşteri ile personel karıştırılabilmekte, bu da müşteride yanılmalara sebebiyet vermektedir. Personelin tek tip giyinmesi bu karışıklığı önlemektedir. Tek tip kıyafet, aynı zamanda mağaza ciddiyetini yansıtması açışından da önemlidir. Örnek olarak; Marks&Spencer, LC Waikiki, Mango verilebilir.
Peki Mağaza Çalışanları Nasıl Giyinmeli?

Mağaza personelimizin markanın ürün yelpazesi içinden istedikleri kombini giymesine izin vererek, markanın ruhunu yansıtan çalışanlar yaratabilirsiniz. Markanıza ait ürünlerden çalışanlarınıza hediye ederek, onları giymelerini isteyebilirsiniz. Kıyafet sayısı sınırlı olacağı ve firmaya bütçe yaratacağı için bu yöntemin uygulanması sizi zorlayabilir. Bunun yerine çalışanlarınızın kendi kıyafetlerini almalarını isteyebilirsiniz. Çalışanlarınızın markanıza ait ürünleri satın alımını kolaylaştırmak ve de ürün satışını arttırmak için de personel indirim oranlarını arttırılabilirsiniz. Mağaza personelinizin markanıza ait kıyafetleri giymeleri size aşağıda sıralanan birçok avantajı da sağlar:
• Personel kıyafet maliyetini düşürür.
• Kıyafet gönderimi, beden uygunsuzlukları vb. operasyonel yüklerden kurtarır.
• Satışları destekler.
• Personel Memnuniyetsizliğini engeller.
• Personellerinizi canlı vitrin olarak kullanarak, ürün reklamını yapmanızı sağlar.
Çalışanların yakalarında, markayı yansıtan, yönetim kadrosunda görevlerinin de yazılı olduğu bir rozetin bulunması da müşterilerin mağaza personeline olan yaklaşımını etkiler.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir