Satişlari Arttirmak İçin 14 Basit Tavsiye

Satişlari Arttirmak İçin 14 Basit Tavsiye

Zeki Yüksekbilgili

Tüketiciler, yani bizler sürekli olarak değişiyoruz, gelişiyoruz. Bu değişime trendler, teknoloji, bakış açıları, deneyimler, eğitim, bilinç, politika, çevre, iletişim, etkileşim, rekabet ve daha binlerce fonksiyon sebep oluyor. Tüketiciler değiştikçe, tüketicileri etkilemek için çabalayan pazarlama da sürekli değişiyor, gelişiyor, yenileniyor. Pazarlamanın bu gününde, satış yapmak gittikçe çok daha zor hale geliyor, satışlar bir şirketin var olabilmesi için belki de en önemli çaba haline geliyor. İşte, satışları arttırmak için 14 basit tavsiye;

1-       İlk satışınızı gerçekleştirdiğiniz müşterinizi takip edin. Bunu basit bir “teşekkür” faks veya e-posta mesajı ile yapabilirsiniz. Takip iletişiminizde  muhakkak diğer ürünlerinizin reklamını dahil edin.

2-       Müşterinizle sipariş aşamasına geldiğinizde, müşterinizin ilgilenebileceğini düşündüğünüz benzer ürünlerden muhakkak bahsedin. Satış kapatılmışken, bu ürünler için de sizin tercih edilmeniz çok daha kolay olacaktır.

3-       Müşterinizi, size yeni müşteriler getirmesi için teşvik edin. Örneğin, getirdiği her müşteri için indirimler uygulayın.

4-       Ürününüz veya hizmetinizi müşterinize ulaştırırken, muhakkak diğer ürünlerinizin reklamını dahil edin.

5-       Müşterilerinize ücretsiz birşeyler verin. Örneğin, üzerinde sizin reklamınız bulunan eşantiyonlar, ücretsiz kitaplar veya ücretsiz bir yararlı hizmet olabilir. Herkes ücretsiz olanı sever.

6-       Satış sunumlarınızda, bu kelimelerin geçiğinden emin olun; “hızlı, basit, siz, sizin”.

7-       Tanıtımlarınızda muhakkak sizden daha evvel satın almış kişilere yer verin. Bu kişileri  sadece referans olarak yer vermeyin, gerçekten var olduklarını ispatlayın. Resimlerini koyun, söylediklerini yazın, hatta iletişim bilgilerini verin.

8-       Tüm müşterilerinizle sürekli temasta kalmanın bir yolunu bulun. Herkes hatırlanmayı sever.

9-       Teşvik satışlarını arttırabilmek için yeni sistemler geliştirin. Örneğin, iki tane alana üçüncü bedava, 10.000 YTL’yi  geçerseniz %5 indirim…

10-   Yararlı müşteri kitapçıkları geliştirin, bu kitapçıklara reklamınızı koyun. Eğer gerçekten faydalı bilgiler olan bir kitapçık geliştirebilirseniz, müşteriniz bu kitapçığı asla atmayacak, sürekli elinin altında bulunduracaktır, tabii sizin reklamınızı da!.

11-   Müşterilerinize garantiler verin. Bu garantiler ürün ömrü, destek, değiştirme garantisi veya başka birşey olabilir.

12-   Satış kapatma aşamasında, müşterinize sizinle çalışmanın / sizin ürün veya hizmetinizi kullanmanın tüm yararlarını tek tek anlatın. Rakamları kullanın, kesin olun.

13-   Satın almayı kolaylaştırın. Satın alma ile ilgili tüm proseslerinizi gözden geçirin, daha hızlı, daha basit hale getirmek için sürekli test edin. İkna olmuş bir müşteri, karmaşık satın alma işlemlerinden bıkıp, sizden vazgeçebilir.

14-   Sizden artık satın alma yapmayan, eski müşterilerinizle tekrar temas kurun. Onlara, sizinle tekrar çalışmaları için sebepler verin. Örneğin, özel indirimler, özel ödeme şartları, hediyeler… Yeni müşteriler kazanmak her zaman en pahalı yoldur.

Şirketin sunduğu ürün ve hizmetlerin daha kolay satabilmek ve şirketin en önemli fonksiyonu olan kar etmeyi sağlayabilmek için mevcut müşterilere ve olası müşterilere yönelik pazarlama faaliyetleri zaten şirketin en büyük fonksiyonlarından biri. Günümüzde, bu fonksiyon için şirketin toplam değerlerinin %50’sini harcayan firmalar var. Ama pazarlamanın bu kadar büyük bütçelerle yapılması ile başarılı bir şirket yaratmak mümkün değil. Artık satışta başarılı olabilmenin tek bir yolu var, o da “müşteri odaklı” olabilmek. Burada sizlerle paylaştığım 14 basit tavsiye de, en kısa yoldan müşteri odaklı bir satış sistemi oluşturmak için gerekli tavsiyelerden başka birşey değil. Unutmayın, ürün ve hizmetler satılmaz, alınır!

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir