Logo Tasarımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Logo Tasarımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Şeyda Selçuk

logo

Bu yazıyı özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin dikkate almasını rica edeceğim.

Logo tasarımının bir firma için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum, ülkemizde tüm tasarım alanlarında olduğu gibi bu alanda da bir miktar ihmal var… Oysa sürdürülebilirliğin kriterlerinden birinin de iyi tasarım olduğu vurgulanıyor… Hal böyle iken sizlerle “Etkili bir logo tasarımı nasıl olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmeli?” vb. konularda bir yazı paylaşmak istedim…

Yeni kurulan veya yeni bir logoya ihtiyaç duyan işletmeler için… Buyrunuz logo tasarımında dikkat edilecekler:

Uygunluk

Logonuz sektörünüzle uyumlu mu? Bunu anlamak aslında bir miktar bilgi gerektiriyor olabilir ama araştırarak da bir fikre sahip olabilirsiniz… Örneğin yiyecek içecek sektörü daha çok tepesi olan/başlıklı logolar kullanma eğiliminde… Tabi ki bu tür bir gruplama/bakış açısı grafik tasarımında bir anlam ifade ediyor ama o konuya girersek yazı biraz uzayabilir, belki bir başka yazıya diyelim :).

Bu konuda fikir sahibi olmak için sizinle aynı sektördeki şirketlerin logolarını inceleyebilirsiniz. Sadece Türkiye’de değil, yurt dışındaki örneklere de bakmanızı özellikle tavsiye ederim. Tabi ki yeni logonuz bu logolara benzeyecek diye bir kural yok, hatta bunların tamamen dışında da bir tasarım olabilir… Diğer logolara bakmak size sektörünüzün genel görsel algısı üzerinde fikir verecektir.

Unutmayın ilk kuralımız logonuzun sektörünüzle uyumlu olması, doğrudan sektörünüzü çağrıştırması!

Sadelik

Logo tasarımlarında arayacağınız en önemli özelliklerden biri de sadelik.

Tasarım sade olmalı.

Bu konuda grafik tasarımcıların konuyu özetleyen pek güzel bir mottosu var, ingilizcesi kafiyeli olduğu için müsadenizle önce onu yazacağım “If design is not solution, then it’s pollution.” (Eğer tasarım bir çözüm sunmuyorsa, kirlilikten başka bir şey değildir). Bu mottoyu kendinize düstur edinirseniz, iyi bir tasarımı anlamak konusunda işiniz epeyce kolaylaşıyor.

Logonuzun bir yerinde bir renk/leke/şekil mi var? Eğer bu renk/leke/şekil bir işe yaramıyor, bir anlam ifade etmiyorsa, tasarım açısından başarılı değil demektir. Doğrudan iptal edebilirsiniz!

Sadelik tasarımda oldukça zor yakalanan bir şey ama bir kez yakalandı mı da, hiçbir şey bu kadar çarpıcı duramıyor.

Karmaşık tasarımlar akılda kalıcı olmuyor. Sade tasarımların bir diğer avantajı çok kolay ve sorunsuz/düzgün şekilde farklı ölçeklere uyarlanabilmesi.

Şöyle bir şey de sadeliği anlama konusunda yardımcı olur: Logonuzu web sitenizde, büyükçe bir afişte, bir dergi ilanında, twitter’da, bir zarf üzerinde veya çok daha çeşitli alanlarda test edin… Hepsinde aynı şekilde anlaşılır ve sade durmalı.

Özel Efektlerden Kaçının

Gölgeler, geçişler (gradient) ve diğer efektler tasarım yaparken veya ilk anda çok cazip görünebilir; bu cazibeye kapılmamakta fayda var!

Sadeliğe ve logonun net olarak algılanmasına en çok zarar verenler bu tür efektler…

Online dünyanın olmadığı geçmiş yıllarda sadece kağıt üzerinde veya billboard’larda vb alanlarda kullanılan logolarda bu tür efektler nispeten daha anlaşılır bir görünüm veriyordu ama günümüzde özellikle dijital ortamda bu tür efektler karmaşa yaratıyor.

Renk Bağlantıları

Renklerin kültürlere göre değişebilen anlamları var. Renklerin anlamlarını araştırın, sektörünüzle uyumlu bulduğunuz anlamlardaki renkleri kullanmaya gayret edin. Önce renk kartelanızı belirleyip daha sonra logonuzun grafik tasarımını bu seçtiğini renkler üzerinden de yapabilirsiniz.

Birden fazla renk kullanmak istiyorsanız ve logonuz online ortamlar dışında da görünecekse, bu durumda 2-4 renk arası tercih yapmanız öneriliyor (basılı malzemelerde birden fazla renk biraz daha zor bir uygulama, dikkat gerektiriyor, bu yüzden renk seçimini az sayıda tutmak baskı kalitesindeki riski azaltabilir). Ama eğer logonuzu ağırlıklı olarak web ortamında kullanacaksınız; fazla sayıda renk kullanmanızda çok da bir sakınca olmayabilir (yine de logonuzu kullanacağınız tüm alanları riskleri ile birlikte yazıp, ona göre karar vermeniz daha iyi olur sanırım).

Fonksiyonel Büyüklük – Orantı

Logonuzu tek katlı bir ev kadar büyüttüğünüzü düşünün.. veya bir antetli kağıdın köşesindeyken 1-2 metre uzaklıktan baktığınızda okunabiliyor mu?

Logonuzu mümkünse kullanacağınız tüm alanlarda test edin. Hepsinde okunabilir/anlaşılabilir olmalı!

Şunu unutmayın, ekrandaki görünümle offline uygulamadaki görünüm çoğu zaman birbirini tutmaz. Uygulamada nasıl görünüyor? Ne kadar çok test edebilirseniz o kadar iyi!..

Logo Kullanım Kılavuzu

Logonuzu belirledikten sonra mutlaka bir logo kullanım kılavuzu hazırlayın.

Logonuz hangi büyüklüğün altına inmeyecek? Hangi renkteki zeminlerde ne şekilde kullanılacak? Logonuzun kenarlarında ne kadar boşluk bırakılmalı? Bu ve benzeri soruların cevaplandırıldığı basit bir kitapçık hazırlayabilirsiniz.

Yeni Logonuz Konusunda Bilgilendirme

Eğer logonuzu değiştirdiyseniz, mutlaka iletişimde olduğunuz kişileri bilgilendirin. Logonuzu değiştirdiğinize dair bir basın bülteni hazırlayın. İletişimde olduğunuz tüm kişi ve kurumları yeni logonuzdan haberdar edin.

Sosyal medya üzerinde özellikle görselliğin ön planda olduğu Pinterest, Instagram gibi kanallar başta olmak üzere tüm kanallarda yeni logonuzu paylaşın. Web sitenizden duyurun. VE tabi ki en önemlisi/en önce tüm offline/online alanlarda logonuzu güncelleyin:).

Yeni bir logo yeni maliyetler demek. Bu nedenle önceden bir logonuz var ve yenisini yaptırmak istiyorsanız, bu maliyetleri düşünün ve şu soruyu sorun: “ Yeni bir logo size yeni bir bilinirlik kazandıracak mı, yoksa yıllar boyunca kazandığınız bilinirliği ortadan mı kaldıracak?” Bu soruya cevap vermeden logonuzu yenilemeye karar vermeyin.

Son olarak logonuzu dilerseniz bir ajansa dilerseniz de sadece bu iş için hizmet veren web sitelerine yaptırabilirsiniz. Biraz araştırarak bu tür sitelere veya ajanslara ulaşmanız mümkün. Hangisine yaptıracağınıza karar verirken yukarıdaki kriterleri aklınızda tutmanızda fayda var… Önceki işlerini de gözden geçirmeyi unutmayın.

Logonuz sizin en önemli görsel temsilciniz, ihmale gelmez! :)

Kaynak: http://dijitalpano.wordpress.com/2013/07/23/logo-tasariminda-nelere-dikkat-etmeliyiz/

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir