Küçük Bütçelerle De Mucizeler Yaratabilirsiniz!

Küçük Bütçelerle De Mucizeler Yaratabilirsiniz!

Pazarlama dünyasında rekabetin ve var olabilmenin en önemli şartlarından birinin, sunulan ürün ya da hizmetlerin tanıtılması yani reklam olduğu tartışılmaz bir gerçek… Büyük ölçekli şirketler, tanıtımları için harcanmak üzere her yıl milyon dolarlarla ifade edilen bütçe payları ayırıyorlar. Üstelik bu reklam ve tanıtım bütçeleri piyasalardaki rekabetle birlikte gün geçtikçe daha da artıyor ve her şirket kendi ürün ya da hizmetinin en iyi, en karlı ya da en kolay ulaşılabilir olduğunu, hazırladıkları reklam kampanyalarıyla tüketiciye aktarmaya çalışıyor.

Büyük ölçekli şirketlerin reklam ve tanıtım pastasından çok büyük bir pay aldıkları doğru, fakat bu, etkili reklam yapabilmenin yalnızca büyük şirketlerin tekelinde olduğu anlamına gelmiyor.

Doğru bir stratejik planlama, iyi bir yaratıcı fikir ve etkili bir medya planlaması ile küçük ölçekli şirketler de ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapabilir ve küçük bütçelerle mucizeler yaratabilirler.

Bir kampanyanın hazırlıklarına başlamadan önce stratejik planlamanın doğru olarak yapılması gerekir. Bunu yaparken aşağıdaki sorulara cevap aramak doğru bir yöntem olacak.

• Reklam genel pazarlama stratejinize uyuyor mu?

• Vermek istediğiniz mesaj nedir ya da ne olmalıdır?

• Mesajınızı kimin duyması gerekiyor? Yani hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?

• Kullanmayı planladığınız mecra ne?

• Kampanya hangi zaman aralığında gerçekleşmeli?

• Tanıtım kampanyası için yaklaşık ne kadar bütçe ayırabilirsiniz?

• Kampanyanın etkisini nasıl ölçeceksiniz?

Kampanyanızın Amacı Nedir? Kampanyanın amacının ve mesajının belirlenmesi atılması gereken ilk adımdır. Bu sorunun cevabını net olarak vermeden, sonraki aşamalara geçmek zaman ve bütçe kaybından başka bir sonuç getirmez. Kampanyadan beklentinizin ne olduğuna karar verin. Yeni iş hacmi mi yaratmak istiyorsunuz? Müşterilerinizi elde tutmayı mı amaçlıyorsunuz? Şirketinizin marka bilincini pekiştirmek gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Yeni bir ürün özelliği veya servisin tanıtımını mı yapacaksınız? Ya da şirketinizin yeni adres ve telefon numarasını mı duyurmanız gerekiyor?

Hedef Kitleniz Kimlerden Oluşuyor?

Kampanyanızın amacını ve aktarmak istediğiniz ana mesajı belirledikten sonra hedef kitlenizi net olarak tanımlamanız gerekiyor. Hedef kitlenin tanımlanması, kampanyanın dili, tarzı ve kullanılacak medya seçeneklerinin de belirlenmesinde etkin rol oynayacaktır.

Nerede Reklam Vermelisiniz?

Reklamınızın yeterince etkili olabilmesi ve hedeflediğiniz müşteri kitlesine ulaşabilmesi için doğru mecralarda yer alması gerekiyor. Kampanya için ayırdığınız bütçe payının, medya planlamasında etkili bir kriter olduğunu ise söylemeye gerek yok. Hedef kitlenizin hangi tanıtım mecralarını izlediğini belirlemeye çalışmak, doğru seçimi yapabilmeniz için yol gösterici olabilir. Bu amaçla küçük çaplı anket çalışmaları düzenleyebilir, en azından yakın çevrenizde bu hedef gruba dahil olan kişilerin eğilimlerini inceleyebilirsiniz. Hangi günlük gazeteyi okuyorlar? Hangi radyo istasyonlarını dinliyorlar? Hangi dergileri düzenli olarak satın alıyorlar?…

Televizyon, gazete, radyo, dergi, açık hava alanları ve internet en sık kullanılan medya seçenekleri olsa da tanıtım mecraları tabii ki bunlarla sınırlı değil. Çeşitli bültenlerde, satış fişlerinin, sinema ya da park biletlerinin arka yüzlerinde yer alan reklamların, promosyon malzemelerinin ya da doğrudan adrese postalanan tanıtım broşürlerinin de çok etkili oldukları tartışılmaz bir gerçek. Yeter ki reklamınız doğru belirlenmiş bir hedef kitleye ulaşıyor olsun.

Biraz yaratıcılıkla var olan tanıtım mecralarını genişletebilir, hatta yeni mecraların oluşmasını bile sağlayabilirsiniz.

Doğru Zamanlama Kampanyanızla vermek istediğiniz mesaj, zamanlamanın belirlenmesine katkıda bulunacaktır. Örneğin belirli bir satış hedefine ulaşmak için düzenleyeceğiniz bir kampanyanın zaman aralığı ile, şirket imajınızı artırmak için düzenleyeceğiniz bir kampanyanın zaman aralığı farklı olacaktır. Her iki durumda da doğru zamanlamayı belirlemek için şirketinize ve içinde bulunduğunuz sektöre özel birçok faktör devreye girecektir. Örneğin, yılbaşı ya da bayram alışverişleri öncesi, satışları artırmak için uygun bir dönem olabilir. Ya da rakiplerinizden farklı yeni bir ürün piyasaya sürmeye hazırlanıyorsanız, imajınıza yönelik bir kampanya için doğru bir zamanlama yakalamış olabilirsiniz.

Kampanya Fikri

İster küçük bir el broşürü, isterse bir gazete ilanı olsun hazırladığınız kampanya, yaratıcı fakat aynı zamanda kolay algılanabilir olmalı. Özellikle beyinlerimizin her gün binlerce farklı reklam fikrini algıladığını düşünürsek, sizin reklamınızın aynı zamanda akılda kalıcı ve diğer markalardan ayırt edilebilir olması da büyük önem taşıyor. Unutmayın ki büyük şirketler kampanyalarının hatırlanma oranlarını artırmak için inanılmaz bütçe payları ayırıyorlar ve mecralarda çok yüksek frekanslarla yer alıyorlar. Küçük bir bütçeyle hedef kitlenizi etkileyebilmeniz için gerçekten çok dikkatli hazırlanmış bir kampanya fikrine ve doğru bir grafik tasarıma ihtiyacınız var. Reklamınız yayınlanmadan önce hedef kitlenize dahil olan küçük bir test grubu oluşturabilir ve mesajınızın doğru algılanıp algılanmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bütçe

Kampanyanız için ayırabileceğiniz bütçe payını stratejik planlama aşamasında yaklaşık olarak belirlemiştiniz (Yıllık cironuzun yaklaşık yüzde 10-15’i kadar bir bütçe ayırmak doğru bir yaklaşım olacaktır.). Bu aşamada ise kullanılacak mecralar belirlendiği için daha net bir bütçe oluşturabilirsiniz. Hedeflediğiniz sonuca ulaşabilmeniz için bütçenizde bazı sapmalara göz yummanız gerekebilir. Bu küçük sapmalar, kampanyanın etkisini beklemediğiniz ölçüde artırabilir.

Kampanyanın Etkisinin Ölçülmesi: Kampanyanız yayınlandıktan sonra hedeflediğiniz etkinin ortaya çıkıp çıkmadığını ölçümlemek size daha sonraki tanıtım çalışmalarınız için ışık tutacaktır. Bu ölçümlemeyi küçük test grupları oluşturarak ya da bir anket çalışması düzenleyerek yapabileceğiniz gibi kampanya döneminde satış rakamlarında oluşan değişimi gözlemleyerek de sonuca varabilirsiniz.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir