Pazarlamanın 3 Temel Stratejisi

Pazarlamanın 3 Temel Stratejisi

Bir işletmeyi büyütmek için başlangıçta 3 temel pazarlama stratejisini bilmek gerekir.

Müşteri sayısını arttırmak tüm yöneticiler için şirketlerini büyütmenin birinci basamağını oluşturur.

Tecrübesiz satış personeli ve yanlış stratejiler büyük zararlara yol açabilir. Bu yüzden ön koşul, satış personelinin formülü alıp müşteriyi harcamaya yöneltmesidir.

Bunun da en temel ve basit yolu, bir önceki müşterinin ödüllendirilerek diğer müşterilere referans olmasını sağlamak, böylece giderek toplam müşteri sayısını arttırmaktır.

Şirket sahipleri ve yöneticileri zamanlarının çoğunu işletmelerini yönetmek ve yeni müşteri aramakla geçirirler. Genellikle de mevcut müşterilerini gözlemlemeyi önemsemezler. Bu mevcut müşteriler onlar için garantili işlem ve satış miktarı demektir. Ancak bu müşterilerin daha fazla ürün ya da hizmet satın alabileceklerini göz ardı ederler.

Memnuniyetle mevcut müşterilerinin minimum harcamalarını izlerler ancak daha fazla ürün ve hizmet satın almaları için çaba göstermezler. Bu davranış genellikle müşterilerin minimum miktarda işlem yapmalarıyla sonuçlanır. Sürekli o ürün ya da hizmetten neden daha fazla almadıkları sorgulanmayan, buna zorlanmayan müşteriler; bir süre sonra farklı ürünlerden almak için nedenler aramaya başlayacaktır.

Müşteriyi sürekli katma değeri yüksek ürün ya da hizmetleri almaya teşvik etmek pazarlamanın ikinci temel prensibidir.

Kurulan işletmelerde müşterinin ürün ya da hizmeti alım sıklığı da ( ortalama işlem miktarı gibi) genellikle garanti altına alınır ve nadiren geliştirilir.

Bir müşterinin rutin firması genellikle müşteriye istediğini verir. Ancak pazarlamanın temel stratejilerinden ya da yöntemlerinden biri de müşteriye istediğinden fazlasını satabilmektir. Bunu gözetmeyen firmalar daha az sıklıkla kazanmaya mahkumdurlar. Müşterileri iletişim yoluyla yeniliklerden haberdar etmek, telefon ve e-mail ile irtibat kurmak gibi yöntemlerin, yeniden satın alma sıklığını arttırdığı gözlemlendi.

Bu üç temel strateji üzerine yüzlerce pazarlama stratejisi üretilebilmektedir.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir