Küçük İşletme İçin Akıllı Reklamcılık

Küçük İşletme İçin Akıllı Reklamcılık

Alden DeSoto

Sözgelimi, bir kafeniz veya güzellik merkeziniz var ya da yüzme havuzları inşa ediyorsunuz. Bu online bir iş olmasa da sunduğunuz hizmetleri ve ürünleri açıkladığınız bir web siteniz vardır. Sitenizin daha fazla görünmesini istiyorsunuz ve bir satış görevlisi size kendi portal sitesinde bir liste satın almanın yararlarından söz etti. İyi bir fikir gibi görünüyor ancak nereden bileceksiniz? İşte size, bilinçli bir karar vermenizde yardımcı olacak birkaç ipucu.

İşinize zaten yarayanları öğrenin.

Yapılacak ilk şey, henüz yapmadıysanız, Google Analytics’i sitenize yüklemektir. Google Analytics ücretsizdir ve size sitenizde nelerin çalışmakta olduğuyla ilgili önemli bilgiler verir – örneğin, hangi sitelerin sitenize ziyaretçi yönlendirdiği ve ziyaretçilerinizin hangi anahtar kelimeler için arama yaptıkları. Tam olarak kaç ziyaretçi aldığınızı ve o ziyaretçilerin sitenizde nelere baktıklarını bilmek, devam etmek için önemli bir başlangıç sağlar. Ve, bazı sevindirici sürprizlerle karşılaşabilirsiniz – belki, işletmenizle ilgili daha önce bilmediğiniz bir makale sitenize önemli oranda trafik yönlendiriyordur.

Google Analytics’i yüklemek kolaydır, ancak kendi sitenizi siz düzenlemiyorsanız, barındırma sağlayıcınızdan veya web sitesi tasarımcınızdan bunu sizin için yapmasını isteyebilirsiniz. Birçok site için, yükleme 15 dakikadan kısa sürer.

Reklam sitesinin ne kadar yukarıda sıralandığını düşünün.

Çoğu potansiyel müşteri sitenizi, işletmenizin adını arayarak veya işinizi açıklayan anahtar kelimeler için arama yaparak bulur. Örneğin, “Yalova’daki kaplıcalar” veya “batı hollywood otomobil ayrıntıları” için arama yapabilirler. Bazı test aramaları yapın. Siteniz için görünürlük elde etmek için, reklamcılık hizmeti satın almayı düşündüğünüz sitenin işinizle ilgili anahtar kelimeler için yukarılarda sıralanması gerekir. Düşündüğünüz portal birinci sayfada görünmezse, onlara reklam vermekten fazla yarar sağlayamayabilirsiniz.

Reklamınızın görüneceği özel sayfayı almak önemlidir. Satış görevliniz size www.special_spas.com sitesinde reklam satışı yapmak isterse, http://www.special_spas.com/newyork/dayspas.html gibi listenizin görüneceği sayfayı tam olarak sorun. Sonra, istediğiniz anahtar kelime aramaları için gelen sayfanın bu olduğundan emin olun.

Yapabileceğiniz başka bir şey, sayfanın “Sayfa Sırasını” denetlemektir. Sayfa Sıralaması, Google’ın algoritmalarının bir sayfanın önemini 0 – 10 ölçeğinde nasıl değerlendirdiğiyle ilgili bir ölçümdür. Bu ölçekte, 10, sayfanın çok önemli olarak kabul edildiğini gösterir. Google araç çubuğunu indirip tarayıcınıza yüklerseniz, ziyaret ettiğiniz her sayfanın sayfa sırasını görebilirsiniz. Araç çubuğu ve ücretsiz indirilmesiyle ilgili bilgiler http://toolbar.google.com adresinde bulunabilir.

En önemli nokta, bir sayfadaki istenildiği gibi sıralanmayan reklam alanının işletmeniz için çok fazla görünürlük sağlamayabilecek olmasıdır. Bu sitelerin temsilcileri, güçlü bir marka adları olduğu ve listenizi binlerce ziyaretçinin göreceği açıklamasını yapabilirler. Neyse ki, Google Analytics’i kullanarak kendi trafiğinizi değerlendirebilirsiniz (sonraki noktaya bakın).

Trafiği değerlendirin.

Reklam ücretleri siteden siteye önemli oranda değişir. Bir sitenin, başka bir sitenin benzer bir liste için aldığının iki katını istemesine ne neden olur? Teorik olarak, daha pahalı listeler daha iyi performans göstermelidir. Sonuç aşağıdaki gibidir: Ne kadar trafik elde etmeyi bekleyebilirsiniz ve ücret makul mü? Buna karar vermenize yardımcı olmak için, trafiği değerlendirebileceğiniz bir haftalık bir deneme dönemi istemeyi deneyin.

Reklamınız veya listeniz yayınlanmaya başladığında, akıllıca bir karar vermek için gerek duyacağınız tüm bilgileri almak için Google Analytics’i kullanabilir olacaksınız. Yeni listenin size kaç ziyaret göndermekte olduğunu görmek için Tavsiye Eden Siteler raporunu (Trafik Kaynakları bölümünde) kullanın. Tablodaki Sayfalar/Ziyaret (Ziyaret Başına Görüntülenen Ortalama Sayfa Sayısı) sütununda bu ziyaretçilerin sitenizin ne kadarına baktıkları gösterilir.

Ayrıca, reklamdan yönlendirilen ziyaretçilerin görmelerini istediğiniz sayfaları görmekte olup olmadıklarını da söyleyebilirsiniz. Bu sayfaları hedef olarak tanımladıysanız, sayfaların görüntülendiği ziyaretlerin yüzdesi Tavsiye Eden Siteler raporunun Hedef Dönüşüm sekmesinde gösterilir.

Hedef Dönüşüm sekmesini tıklayın. Tabloda, tanımladığınız her hedef için bir sütun bulunur (Hedef 1′den Hedef 4′e kadar). Bu sütundaki dönüşüm oranları hedef sayfanın en az bir defa görüntülendiği ziyaretlerin yüzdesini temsil eder.

Tek bir tıklayıcının birden fazla ziyaretçi gibi davrandığından kaygılanıyorsanız, Tavsiye Eden Siteler raporu yine yararlı olacaktır. Tabloda Kaynaklardan birini tıklayın. Tavsiye Eden Site raporu görüntülenir. Şimdi, ziyaretlerinizi bölümlere ayırmak için Segment açılır menüsünü kullanın. Örneğin, “ziyaretçi türü” için bölümlere ayırırsanız, ziyaretçilerin çoğunun yeni ziyaretçiler olması gerekir. “Şehir”, “Tarayıcı” ve “Flash Sürümü” için bölümlere ayırdığınızda da çeşitli girişler görmeniz gerekir. Ziyaretçilerin tümü aynı şehirde yaşıyorsa, aynı tarayıcıyı, işletim sistemini ve Flash sürümünü kullanıyorsa, şüphelenmek için nedeniniz olabilir.

Web size güç kazandırır.

Web’in harika bir özelliği, izlenebilir bir ortam olmasıdır. Hangi reklamların ve bağlantıların çalıştığıyla ilgili tahminlerde bulunmak yerine, işletmeniz için doğru reklamcılık fırsatlarını belirlemek için analitik kullanabilirsiniz.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir