İçerik Pazarlamasında Yıldızı Parlayan Araç: Video İçeriği

İçerik Pazarlamasında Yıldızı Parlayan Araç: Video İçeriği

Şeyda Selçuk

Kaynak: http://dijitalpano.wordpress.com/2014/04/12/icerik-pazarlamasinda-yildizi-parlayan-arac-video-icerigi/

Video içeriği pazarlamanın önemli bir aracı hatta başrol oyuncularından biri olma yolunda uzun süredir göz kırpıyor. Epeydir bunun farkındayız, yazıyoruz/okuyoruz.. Peki işletmeler video içeriği için bir hazırlık yapıyor mu? Neler yapmak gerekiyor? Dilerseniz bundan hemen önce video içeriğinin yıldızının nasıl parladığına biraz göz atalım.

Video İçeriğinin Yükselişi

Belki de bundan 5 yıl sonra gazeteleri artık okumayacağız, izleyeceğiz. Video hakkında yazılanlara ve rakamlara bakınca olası görünüyor.

Cisco öngörülerine göre 2017’de tüketici içeriğinin %69’unu video içeriği oluşturacak. On demand video tarafında tahminler şu andaki video içeriğini üçe katlayacağı yönünde. Cisco bu artışın neye bağlı olacağı yönünde bir açıklamada bulunmamış.

Özellikle bilgi paylaşımı konusunda online videonun önemli bir açığı kapatacağı (hatta kapatmaya başladığı) konuşuluyor. Bilginin yanı sıra eğlence türü paylaşımlarda da video içeriği başı çekiyor. Üstelik sadece büyük değil orta ve hatta küçük işletmeler için de durum değişmiyor. Video içeriği üretmeye başlamamış küçük işletmeler için tehlike çanları çalıyor diyebiliriz !!

Nielsen’in yaptığı bir başka araştırmada da Video içeriğinin geleceğin içeriği olacağı yönünde önemli rakamlar var. Hedef kitleye ulaşma yönünde de video içeriği bir numara görünüyor. Youtube her ay 1 milyar (evet 1 milyar) ın üzerinde tekil ziyaretçi alıyor. Bu rakam Facebook da dahil olmak üzere diğer tüm kanallardan yüksek.

Video ile viral yayılan başarı öyküleri markalar dünyasında efsanelere dönüşüyor. Viral etkisi yüksek videolarda hızlı paylaşımın ve yüksek izlenme oranlarının etkisi ile bir videonun izlenme sayısı kısa sürede milyonları bulabiliyor. Bu rakam sadece marka bilinirliği açısından sevindirici olmakla kalmıyor, aynı zamanda web sitesinin trafiği yükseliyor, sosyal medya takipçileriniz artıyor. SEO için de oldukça faydalı…

Video Diğer İçeriklere Göre Daha Kolay Anlaşılıyor

Video içeriğinin daha önemli hale gelmesinin bir diğer nedeni de daha kolay anlaşılır olması. Internet şu anda içerik  açısından limitini aşmış izlenimi veriyor. Özellikle metin içeriğinde önemli oranlarda bilgi kirliliği göze çarpıyor. Bu içeriklerle kıyaslandığında video içeriğinin hem anlaşılması daha kolay, hem de daha inandırıcı. Bu konuda da Forresters’ın yaptığı bir başka araştırma var. Bir fotoğraf 1000 kelimelik bir anlam içeriyorsa, 1 dakikalık bir videonun 1 milyon anlamın üzerinde çağrışım yaptığından bahsediliyor.

Peki Video İçeriği Küçük İşletmeler için Gerçekten Gerekli mi?

Video içeriği küçük işletmelere ne kadar gerekiyor? Küçük işletmelerin pazarlama araçlarına video eklenebilir mi? Evet kesinlikle gerekiyor ve video içeriği üretmek sanıldığı kadar zor değil.

Video prodüksiyon maliyetleri giderek düşüyor. Yeni nesil ekipmanlar bu işin profesyoneli olmayı gerektirmeyecek kadar basit kullanımlar sunuyor. Artık bir webcam ile canlı yayın yapmak bile mümkün. Küçük işletmeler için pek çoğu ücretsiz sunulan bir çok video üretim aracı var. Tüm bu araçları deneyip sonuçları gören küçük işletmelerin bir süre sonra video içeriğine yatırım yapması çok olası bir durum gibi görünüyor.

Video İçeriğine Yatırım Yapacak İşletmeler Nelere Dikkat Etmeli?

Video içeriği üretirken öncelikle hedef aldığınız izleyici kitlesinin beğenilerini göz önünde bulundurmak en önemli kriter. “Hedef kitleniz bu videoyu izler mi?” gibi en basit soruya kesinlikle “Evet” cevabını verebilmelisiniz.

Sonraki sorunuz sosyal medya üzerine olmalı. Videonuz sosyal medyada izlenir mi? Birkaç sosyal medya platformunda (özellikle hedef kitlenizin çok olduğu) paylaşmaya uygun mu? Tüm bu kriterleri sağlayan video içeriğini üretmeniz, video izlenirliğini ve paylaşımını arttırması açısından faydanıza.

Ve tabi mobil tarafı ihmal etmemek gerekiyor. Bizde yeni yeni önemi farkedilen ama epeydir gündemimizde olan mobil dünya video içeriği açısından da çok önemli. Mobil ve tabletlerden izlenebilir videolar üretmek, süreyi bu cihazları da göz önünde bulundurarak ayarlamak önemli. Hedef kitlenizin hangi taraftan geldiğine bağlı olarak tüm bunları dengelemek gerekiyor.

Son olarak sadece tek bir videoya veya video içeriklerine takılıp kalmamanız, video içeriğinizi genel kampanya hatlarınız ile uyumlu hale getirmeniz gerekiyor. Pazarlama stratejiniz bir bütünlük içermeli. Kampanyalarınız ayrı telden, videolarınız ayrı telden olursa mesajınız istediğiniz kitleye istediğiniz şekilde ulaşmayabilir.

Unutmayın yüksek erişilirlik rakamları söz konusu olduğunda yaratıcılık her zaman bütçeye üstün geliyor !

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir