Pazarlama nedir? Womm notları 2.

Pazarlama nedir? Womm notları 2.

Yüksel Onur

Silverman konferansta beni en çok etkileyen şahsiyetti, dolayısıyla ilk yazıda ona ayrıntılı bir yer ayırdım (Türk deyişi ile bir torpil söz konusu kabul ediyorum)…

Sonrasında konuşulanları şöyle bir toparlamak gerekirse,

• Womm ölçümü. (ölçüle bilir mi?) Verilen cevaplar ölçülebileceği yönünde. Aslında womm ölçülürse womm olur mu sorusuda kafama takılmadı değil? Sonuçta birebir ölçünün söz konusu olmaması gerekiyor. Kulaktan kulağa misali ilk söylenenin son kişide çarpıtılarak dile gelmesi sanırım womm için en tehlikeli işlerden biri. Kontrol altına almak, bu gidişi etkileyen faktörleri toplamak ve analiz yapmak, nekadar güvenilir ve dürüst bi bilginin yayılmasını sağlıyabilir? bu konuda bazı tereddütlerim var. Tavsiyenin limiti nedir? Elbette ağzıdan ağıza pazarlamanın etkin şekilde kullanabilmesi için pazarlamanın içinde önemli yer tutan ölçüm ile beraber hareket etmesi gerekiyor. Ama bu ilk konuşulduğunda alabildiğince özgür kelimeler zaten özgür oldukları için güven yaratmıyor mu?

• Fiskars 350 yaşında Finlandıya’lı bir firma. Dünyanın ilk ergonomik makasını ürettiler. bu konuda da oldukça uzman abiler… Fiskar makas üretmekteki başarısını womm da da kanıtlamış bir abi. Şöyle ki; Kullanıcılarının oluşturduğu forumları takip etmiş, kullacılarına makas ve kullanımını anlatan (nasıl daha iyi makas kullanılır) paketler dağıtmış. İçlerinde de diğer kullanıcıların üye olabilmesini sağlayan davetiye sistemini kurmuş. Paket size geldiğinde sizde arkadaşınızı bu paketi alabilmesi için davet edebiliyorsunuz. Tabi bu davetiyeler sınırlı sayıda. Ama verdiği etki, saygınlık oldukça büyük (Tıpkı Gmail’in ilk başta kullanıcı olarak davetiye sistemi ile kayıt kabul etmesi gibi)

• Womm reklamın yerini alacak ve tek başına iktidarını haykıracak bir yapı değil. Reklam v.s. ile beraber kullanıldığın etkisi oldukça büyük.

• Ağızdan ağıza pazarlamada gerçekleşen diyaloğun %90 nı offline ortamda seyrediyor(seyrine doyulmaz bir ortam) • İnsanların satın alma kararlarının %76 sı womm sayesinde.

• Günlük konuşmalarımızın %15 i ürün ya da hizmetlerle ilgili.

Womm için 3 anahtar madde

1. Ağzıdan ağıza pazarmayı gerçekleştirecek kişi kesinlikle gönüllü olacak (parayla olmaz, paranında satın alamıyacağı şeyler vardır)

2. Her zaman açık olun.

3. Senaryo yaratmayın kilit mesajı söyleyin. Gerisini insanlara bırakın.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir