Ucuzu Tercih Edenler

Ucuzu Tercih Edenler

Yılmaz Argüden / Dünya Gazetesi

Rekabet arttıkça, tüketiciler için her üründe farklı seçim fırsatları doğuyor. Birçok firma tüketiciler için aynı temel htiyacı karşılayacak farklı fiyat seviyelerinde ürünler geliştiriyorlar. Müşterileri ve onların ihtiyaçlarını iyi tanımak onlar için ürün ve hizmet geliştirmenin de temelini oluşturuyor. Bazi şirketler ürünlerine yeni fonksiyonlar katarak daha yüksek fiyatla satmayı ve marjlarını artırmayı seçerken, diğerleri de ürünleri en ekonomik hale getirip daha geniş kitlelere hitap edebilmeyi tercih ediyor.

Her ürün benzerleri ile bir rekabet içinde olmasının yanı sıra aynı müşterinin bütçesi içindeki paylar açısından ürünler birbirleriyle de rekabet içindeler. Bu nedenle, özellikle ekonomik kategorilere odaklanan şirketler için kimlerin, hangi ürün kategorilerinde daha ekonomik olanları tercih ettiklerini incelemek fayda sağlıyor.

Birçok tercihini ekonomik ürünler lehinde kullananların ilk kesimini genç bekarlar oluşturuyor. Genç bekarlar genellikle gelir düzeyleri düşük ve değişken bir kesimi oluşturuyorlar. Yaşamlarının bu aşamasında gelecek için tasarrufu düşünmekten uzak, günü yaşamaya odaklanmış bir yaklaşım sergiliyorlar. ihtiyaçlarının büyük bir kısmı için ekonomik ürünleri tercih ederek, keyif aldıkları birkaç ürün için para biriktirmeye çalışıyorlar. Bu ürünlerde özellikle arkadaşlarının tercihlerinden etkileniyorlar.

Yeni evliler, yaşamlarının bu dönemlerinde profesyonel ve sosyal çevre ilişkilerini geliştirmeye gayret ediyor, bir araba veya ev almak üzere para biriktirmek için diğer birçok ihtiyaçlarında ekonomik seçimleri tercih ediyorlar.

Bebekli aileler hem zaman, hem de gelir açısından sınırlamalarla karşılaşıp, hayatlarında önemli değişiklikler yapmaya başlıyorlar. Bu aşamada, bebkleri ile ilgili harcamalar dışında tüketim tercihlerinin büyük bir çoğunluğunda ekonomik seçimleri tercih ediyorlar.

Ailelerine düşkün yetişkinler kazançlarını daha çok çocuklarının yetişmesi ve onlara güçlü bir gelecek kazandırmak üzere değerlendirmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda aile büyüklerinin sağlık harcamaları ve emekliliklerinde desteklenmesi de önemli bir Tüketim tercihlerini daha çok ailenin gençleri belirliyor.

Emekliler, sadık oldukları birkaç marka dışında kendi harcamalarında zamanları da bol olduğu için en ekonomik ürünleri bulmayı bir eğlence olarak değerlendiriyorlar. çocukları ve torunları söz konusu olduğunda farklı yaklaşımları olabiliyor.

Ekonomik ürünleri tercih edenler piyasa fiyatlarını yakından takip ediyor, aynı ürün için farklı yerlerde araştırma yapıyor, indirimleri yakından takip ediyor, pazarlık etmekten keyif alıyor ve bazı ihtiyaçlarından vazgeçmeyi göze alıyorlar.

Ekonomik ürünler sadece ürün tasarımıyla değil, aynı zamanda seçtikleri dağıtım kanallarıyla da farklılaştırılıyor. Örneğin, BIM mağazalarına odaklanan ürünler, ekonomik seçimleri tercih edenlere daha kolay ulaşabiliyorlar. Benzer şekilde internet, ekonomik seçimleri tespit edebilme imkanlarını geliştirdiği için, bu tip tüketicilerin tercih ettikleri satın alma kanalı olmaya başlıyor. Bu nedenle, özellikle düşük fiyatlı tercihleri sunmaya odaklanan firmaların, gerek kendi siteleriyle, gerekse daha genel e-pazar yerleri üzerinden satış fırsatlarını değerlendirmeleri önem kazanıyor.

Özetle, farklı tüketici kesitlerinin hangi nedenlerle ekonomik tercihlere yöneldiklerini tespit edebilmek, hem ürün tasarımlarında, hem onlara daha kolay ulaşılabilecek dağıtım kanallarını belirlemede, hem de pazarlamada doğru mesajları kullanabilmek açısından önem taşıyor.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir