Rengin Psikolojisi ve İnternet Kanalıyla Pazarlama

Rengin Psikolojisi ve İnternet Kanalıyla Pazarlama

Pam Renovato

İnternet pazarlamacıları olarak,müşterilerimize iyi bir ilkizlenim bırakmanın yollarını ararız.Zaten işiniz buna dayanır.Seçim yapmak için kısıtlı bir zamanımız vardır.Bu zamanı iyi kullanmamız gerekir.

Kendimizi sunabildiğimiz ilk araç iyi dizayn edilmiş ve uygun renkler seçilmiş web sayfamızdır.İlk izlenim çok önemlidir. İlk izlenimi iyi kullanmalıyız çünkü tek bir şansımız vardır! Unutmayın ki o bizim dükkanımızın önüdür, ona saygı duymalıyız.

Memnuniyet, müşteri hizmetleri, pazarda iyi bir yer ve kabarık bir müşteri listesi internetteki hayatınıza bağlıdır. İyi bir dizayn ve uygun renkler bu bakımdan çok önemlidir. Bu sizi izleyen insanlar için içeriğinizi incelemek açısından iyi bir nedendir. İçeriğiniz için hiç kuşku duymasanız bile, onları bu sitede iyi ağırlama ve kendilerini evlerinde gibi hissettirmek zorundasınız, aksi taktirde ziyaret kısa sürer!

Ziyaretçilerinizin modunu belli renkleri kullanarak değiştirebilirsiniz biliyormuydunuz? Bu çok basit ama bir o kadar gözardı edilen bir kavramdır. Neden? İnsan duyguları bir çok zaman renklerden etkilenir. Hangi rengin hangi duyguyu tetiklediğini bilmeniz gerekir. Renk almak ile satmak arasındaki farkı yaratır,eğer doğru kullanılırsa.Siteniz ve ürününüz için doğru renk kombinasyonunu kullanmanız gerekir.Satın aldığımız, yediğimiz, giydiğimiz ve yaşadığımız, çalıştığımız, eylendiğimiz, bulunduğumuz yerde hacim kaplayan herşey bir renge sahiptir. Bu renkler herkeste psikolojik ve duygusal geribildirimler yaratır. Bu geri bildirimler bizi biz yapan, ne düşündüğümüzü ve hissettiğimizi etkileyen tepkilerdir.

Renk ilk farkettiğimiz ve son unuttuğumuz şeydir. Eğer doğru kullanılırsa çok güçlü bir araç olabilir. Renk en derin düşüncelerimizin, duygularımızın ve isteklerimizin kapısıdır. Önemli

bir meseledir.

Hangi rengi kullanmalısınız? Asıl içeriğinizi beyaz bir arka plan üzerine yerleştirmek herzaman en iyisidir. Bu gözler için daha rahattır ve profesyonel bir bakış kazandırır. Beyaz renk saflık, barış ve mükemmellik gibi duyguları uyandırır.

Beyazın önemli bir renk olması yanında, herhalde sitenizi başka renklerle de donatmak istersiniz. Herşeyin yanında, hepimizin içinde bir yaratıcılık vardır. Karşımızda büyük bir renk yelpazesi var. Hangi renk en iyi??

Sizin için bağzı fikirler:

� Kırmızı tonlar sıcaklığı, açlığı ve heyecanı,

� Yeşil ve mavi gibi soğuk renkler sakin ve taminkarlığı,

� Koyu renkler objeleri olduğundan daha daha ağır, açık renkler ise daha hafif gosterebilir.

� Sarı renk kaygıyı tetiklerken, siyah olayları karamsar gösterebilir.

Tabiki bütün renkler herkese aynı anlamı vermez.

Bağzen sarı bayağılığı, yeşil parayı yada açgözlülüğü, siyah da zarafeti ya da ölümü temsil edebilir.

Renk bir bilim haline gelmiş ve pazarlama stratejilerinde daha önemli bir silah haline dönüşmüştür. Kimliğinizi belirleyeceğini göz önüne alarak renk seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız, çünkü bir kez bir renk “sahiplenildiğinde”; o renk sizinle ve firmanızla ilişkilendirilecektir. Bunu Coca Cola kırmızısı,Tide turuncusu, John Deere yeşili örneklerinden hatırlayacağınıza eminim. Sizin logonuz kadar sizin kimliğinizi yarattığı açısından önemlidir. Eğer bir şekil bir sembolü ifade ediyorsa, emin olun renk de ifade eder.

Renkleri seçerken iyi düşünün! Belli bir ürün için belli bir rengi kabul etmek düz mantıktır. Örneğin: Mağazalarda renkler tadı, markayı ve ürünü belirler. Bir temizleyicide yeşil çam ağacını, ağız temizleme suyunda naneyi(mavi genellikle sert naneyi,buz gibi ferahlık hissini) ifade eder. Katkı maddesi olmadığını uyandırabilir. Çilekte, vişnede ve elmada bulunan kırmızı çekiciliği ifade eder. Gri kıyafetlerden nefret ettiğinizden dolayı asla gri bir çamaşır deterjanı seçmeyebilirsiniz, çünkü “renkli” kıyafetleri seviyorsunuz örneğin.

Ruh haline güçlü etkilerinden dolayı griler ve maviler kasvetli ve depresif görünürler. Fakat kırmızıyla tamalandığında daha sevimli bir tutuma yol açabilir. Nasıl kullanıldığı fark etmemekle beraber nesneyi ağır gösterir. Bu ziyaretçilerinizde daha güçlü ve istikrarlı bir imaj yaratabilir. Ziyaretçileriniz bu gibi duygularla sitenizi sağlamlık ve güven kavramlarıyla ilişkilendirebilir.Bordo, istiridye, beyj, ve diğer maviler de sağlamlığı temsil eder. Bu liste akıp gider…

Gördüğünüz gibi bir zamanlar siyah-beyaz bir dünyada yaşadık. Televizyon siyah-beyazdı, basılı yayımın çoğu öyleydi. Bütün bunlar 60larda değişti ve zincirleme bir şekilde bugüne geldik. Renk en çok dikkat çekendir. İnsanlar olarak, dünyamıza kendi tatlarımızı getiririz.

Hangi renkle tanımlanacağımızı nasıl seçeriz? Hangi renk doğrudur? Kimi zaman doğru cevap yoktur, sadece en iyi atışınızı yapmanız gerekir. Fakat hala Birleşik Amerika’nın bir numaralı tercihi mavidir

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir