Müşteri Rolünü Oynamak

Müşteri Rolünü Oynamak

Ahmet Edim

Profesyonel bir satış yöneticisi müşteri gibi düşünmelidir. Onların düşünceleri anlamalı, beklentilerini gözlemlemeli ve bunları satış sürecine aktarmalıdır. Bazen satış örgütünü de tıpkı müşteri gibi (müşteri rolü yaparak) denetlemelidir. Bu, kendisine, müşteri tarafında olmayı sağlar.

Milyonlarca dolarlık reklam harcamaları, üstün teknoloji ürün/hizmetler, çalışan personel, her yıl yaptırılan ürün araştırmaları ve daha birçok faaliyet müşteriler (satış) içindir. Satış sürecinde yaşanacak herhangi bir sorun, yapılan tüm çabaların boşa gitmesine neden olabilir.

Örneğin, müşteri olarak çok beğendiğiniz ve kafanızda iyi bir yerde konumlandırdığınız bir firmanın mağazasına gittiğinizde kimsenin sizinle ilgilenmediğim, personelin kendi arasında şakalaştığını ve reyonların üzerinde oturarak yemek yediğini düşünün. Karşılaştığınız sahne işletmenin olumlu imajının sonudur, böylece işletme sizi kazanmak yerine kaybetmiştir.

Satış yöneticisi şunu iyi bilmelidir: insanlar hayatta çeşitli rollere sahip olurlar; ‘baba olmak, öğretmen olmak, satış yöneticisi olmak, müşteri olmak vb.’ Yönetici de kendini sadece organizasyonun başında insanları çalıştıran bir kişi olarak görmemelidir. Sözü edilen bu rollerden birçoğunu üstlenmelidir. Özellikle, müşteri rolünü oynamalıdır.

Mağazalarını gezmeli, kendi ürünlerini kullanmalı, denemeli, bilgi sahibi olmalı ve tüketicilerin düşüncelerini yerinde anlamaya çalışmalıdır. Satışcı müşterilerine beğeneceği bir yaşam biçimi sunarken neyi sunduğunu da iyi bilmelidir. Örneğin, hayatında hiç motosiklete binmemiş ya da cep telefonu kullanmamış satışcının bu ürünleri satma becerisi, kullanan kişilere göre çok daha az olacaktır.

Bu, müşteri rolünün önemini bir kez daha ortaya çıkaran bir faktördür. Philip Kotler şöyle der: “Bazı müşteriler sadece ürünü değil, diğer kişilerle ortak bir yaşam biçimini de satın almaktadır.” Bu yaklaşımla, ürünlerinizi hedef kitlenize satarken, mümkün olduğu kadar, onların neler düşündüğünü yaşayarak test etmeye çalışın.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Müşteri Rolünü Oynamak” hakkında 3 yorum

  1. bence kendimizi daima müşteri yerine koymalıyızz..ben nasıl kendim için en iyisini istiyorsam müşterilerimizde isteyecektir bu böyledir.bizde bunu bilerek daima en iyisini sunma çabası içine gireceğiz..bu çaba hem bizim hemde müşterimiz açısından çok sağlıklı olacaktır.onların beğenisini, isteğini,alma arzusunu tatmin ettiysek bu da hem bizim hemde işletmemizin başarısı olacaktır..teşekkürler….

  2. eger bir malı satıyorsak zaten malı yeteri kadar tanıyoruz demektir.önemli olan müşterilerin gözüyle o malı tanımak,onların istekleri dogrultusunda ar-ge yapmaktır.

  3. Buna kendini müşteri yerine koymak değil de daha çok satmakta olduğumuz veya satışa sunacağımız ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıyız diyebiliriz.Eğer satışa sunacağımız o ürün hakkında yeterli bilgiye sahip isek biz maça 1 – 0 önde başlamış olacak ve egale şansızımızın daha fazla olacağına dair bir kanıt elde etmiş olacağızdır.Saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir