İnternet Üzerinde Basit Ama En Etkin Strateji; Eşsiz Anahtar Kelimeler

İnternet Üzerinde Basit Ama En Etkin Strateji; Eşsiz Anahtar Kelimeler

Zeki Yüksekbilgili

Internet kullanıcılarının sayısı, 2005 yılında bir milyar kişiye ulaştı. Artık, firmalar, internet üzerinde var olarak bir milyar potansiyel müşteriye ulaşabilirler. İnternet, diğer medyalar içerisinde, yayınlama ve içerik açısından en zengin ve en ucuz olanı. Üstelik, ülkemizde kabul edilen yeni yasa ile, firmaların bir web sitesi olması mecburiyeti de getirildi. Şimdi tüm şirketler, internet üzerinde var olabilmek için siteler açacaklar.

Peki bu sitelerin potansiyel müşterilerini çekme olasılıkları nedir?

Cevap, ne yazık ki sıfıra yakın.

Çünkü on binlerce şirket, benzer içerikler ile internet üzerinde olacaklar. Kullanıcılar ya da potansiyel müşteriler, firmaları ya da sunduğu ürün ve hizmetleri bulmak için arama motorlarında aramalar yapacak ve karşılarına çıkan binlerce sonuç içerisinde ilk yirmi tanesini, eğer sabırlı bir kullanıcılar iseler ilk elli tanesini ziyaret edecekler. Bu durumda, aynı ürün veya hizmet grubunda arama yapıldığında yüzden daha geride sıralanan firmaların web sitelerinin hiç şansı kalmayacak.

Peki bu arama motorlarında öncelikli listelenmek için yapılması gereken nedir?

Cevap, “anahtar kelime (keyword)”.

Neredeyse tüm arama motorları, robotları vasıtası ile gün içerisinde yüz binlerce siteyi gezmektedir. Bu gezinmeler sırasında, sitede bulunan kodlardan ilgili anahtar kelimeleri not etmekte ve siteyi bu anahtar kelimelere göre dizinlemektedir. Bunun dışında, site arama motorlarına kayıt edilirken, arama motorları siteyi hangi anahtar kelimeler ile kayıt edeceğini sormaktadır.

Her iki işlemde de, eğer anahtar kelimeler “eşsiz” belirlenmişse, firma web sitesi, ilgili aramalarda çok önce gösterilecektir.

Basit bir örnek vereyim: Pazarlama üzerinde yazdığım web günlüğünün anahtar kelimeleri içerisinde “pazarlama ve gerilla pazarlama” var. En yaygın olarak kullanılan arama motoru olan Google’da “pazarlama” kelimesi arandığında 2.220.000 sonuç çıkıyor. Aynı arama “gerilla pazarlama” olarak yapıldığında çıkan sonuç sayısı 1.010 ve benim sitem “Pazarlama Canavarı” çıkan ilk sonuç.

Firmaların web siteleri için izlemeleri gereken strateji de bunun tıpatıp aynısı, eşsiz anahtar kelimeler bulmak, bu anahtar kelimeleri hem sitenin kodu içerisine yerleştirmek hem de sitenin arama motorlarına kaydı yapılırken kullanmak. İnternet üzerinde binlerce web sitesi, siteleri yüzlerce arama motorları kaydediyor ve bunun için hiç de az olmayan paralar talep ediyor. Fakat, eşsiz anahtar kelimeler ile kayıt edilmeyen bir firmanın web sitesinin, aramalar sonunda ilk sıralarda çıkma olasılığı sıfıra yakın.

Bu yüzden, tüm firmaların öncelikle ürün ve hizmetlerini tanımlayan “eşsiz” anahtar kelimeleri bulmaları gerekli. Aksi halde ne içeriği çok zengin bir web sitesi, ne muhteşem ürün ve hizmetler ne de binlerce dolar harcanıp yüzlerce arama motoruna kayıt ettirilmiş web sitesi potansiyel müşterilerine ulaşamaz.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir