E-Posta Pazarlamanın İpuçları

E-Posta Pazarlamanın İpuçları

Alper Kazakoğlu

Hepimiz spam veya çöp postalar alırız. Hepimiz birtakım filtreler kullanarak bu tür postaların çaresine bakarız ve filtreden geçmeyi başaranları da ikinci bir kez düşünmeden bile siliveririz. Ama düşünmeliyiz. Pazarlama e-postaları gönderenlerimiz için aldığımız çöp postalar, stratejilerini geliştirmeleri açısından bir altın madeni olabilir. Buna gelmeden önce eposta pazarlama kampanyamızın başarasını arttırmak için atılması gereken dokuz kolay adıma bir göz atalım.

Başlık Satırı

Başlık satırı ilk gördüğümüz şeydir ve çoğunlukla mesajın okunucağını mı yoksa çöp kutusuna mı gideceğini belirleyen faktördür. Kısaca, eğer çöp gibi gözüküyorsa çöptür. En son ne zaman üç ünlem işaretiyle başlayan bir mesajı kasten açtınız, korkunç heceleme hataları içeren, ya da “Kazandınız„ başlıklı ?

İyi Gözüken Bir Düzen Belirleyin

Eğer epostanız kusurlu gözüküyorsa firmanız ve ürününüz de öyle gözükür.

Yazarlık / Editörlük Hizmetleri Satın Alın

Gidip en pahalı e-posta pazarlama firmaları ya da reklam ajanslarına bir servet ödemenize gerek yok. Eğer gönderdiğiniz eposta çöp klasörüne gitmiyorsa az miktarda harcadığınız para size çok daha fazla miktarda dönecektir. Sürekli pazarlama postası bombardımanına tutulduğumuz için daha fazla çöp postayı filtrelemek için elimizden geleni yaparız. Bir kaç gramer veya heceleme hatası bunun için yeterlidir. Yazarlar çoğu insanın düşündüğünden daha ucuzdur. Bir eposta şablonu sadece bir kaç liraya mâl olabilir. İyi sonuç aldığınız bir kampanya size ne kadar kazandırır ?

E-Postanızın Nerede Nasıl Gözüktüğünü Bilin

Eğer Outlook, Internet Explorer, Safari, Firefox, ve bir Yahoo, Hotmail, ve de Gmail hesabına sahip değilseniz o zaman kendi şansınızı kendiniz yaratın ya da arkadaşlarınızın yardımını isteyin. E-Postanızın deneme sürümlerini bir çok farklı adrese yollayın ki daha sonra hayal kırıklığı yaşamayın.

Spam Filtrelerini Öğrenin

Her nasıl bizi rahatsız eden şeyleri spam olarak işaretliyorsak filtreler de aynını yapıyor. Neyin çöp posta olarak işaretlendiğini anlamaya çalışın ve çöp postalar yollamaktan kaçının

Karar Verme Seçeneği Sunun

Bazı eposta pazarlama mesajlarının sonundaki o cümle bir nezaket ve profesyonellik simgesidir. O cümle, ürünlerinin çok iyi olduğuna inandıklarını söyler ve bütün gününüzü aynı postalardan binlerce yollayarak istila etmezler.

Doğru Toplu E-Posta Programını Kullanın

Hangisini kullanacağınızı bilmiyor musunuz ? Bedava deneme süresi vaad edenleri deneyin.

Neyin İşe Yaradığına Dikkat Edin

Daha da önemlisi, neyin işe yaramadığına dikkat edin. En son yolladığınız postalar kötü tepkiler topladıysa suçu ekonomiye atmak için acele etmeyin. İşin içine girin ve mesajınızı iyileştirmenin yollarını bulun.

Kimse “sayın okuyucu” olmak istemez

Bir mesajın çöp olup olmadığına karar verirken mesajın bize mi yoksa büyük bir kitleye mi yollandığına da bakarız. Mesajınıza şahsi bir taraf kazandırın. Bu da bizi profesyonel bir yazarlık hizmeti alma noktasına geri döndürüyor. Aynı zamanda bir sonraki e-posta pazarlama ipucuyla da alakalı. Sayın okuyucu gibi anonim bir hitap kullanmaktansa alıcıya ismiyle hitap edin. Neticede kimse “sayın okuyucu” olmak istemez.

Çöp Postaları Okuyun

Şimdi en başta bahsettiğimiz şeye geri dönelim. Çöp kutunuza bakın ve kendi elinizle sildiğiniz spam postaları okuyun. Pazarlama e-postanızı iyileştirmenin ilk adımı bir müşteriye neyin itici geldiğini bulmaktır.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir