Dikkat Edilmesi Gereken Pazarlama Stratejileri

Dikkat Edilmesi Gereken Pazarlama Stratejileri / Dr.Zeki Yüksekbilgili

Bu yazımda 2023 yılında tanıtım çalışması yapmak isteyen işletmeler için kısa kısa stratejilere yer verdim. Özellikle yeni trendlerin pazarlama profesyonellerinin karar araçlarını çok ama çok fazla etkilediği bir dönem içerisinde, sınırlı kaynaklar ile etki yaratmak isteyen tüm işletmelerin bu stratejilere dikkat etmesi gerekiyor.

İlham Verici Olun

Müşterilerimiz tıpkı bizler gibi gün içerisinde binlerce mesaja maruz kalıyorlar. Üstelik mesajlar genelde birbirinin aynısı ve bu mesajların hiçbiri hareke geçirmiyor. Bizi özellikle etkileyen şeyler, ilham verici hikayeler; ilham veren insanlar, ilham veren olaylar… Aynı şekilde bizim dikkatimizi çekmeyi başaran markalar da ancak ilham veren markalar olabilir. “Markanızın ilham verici bir amacı var mı?” sorusuna eğer gerçekten anlamlı bir cevap veremiyorsanız emin olun müşterinizin de dikkatini çekemeyeceksiniz. En kısa sürede bu amacı belirleyin ve tüm kanallarınızda bu amacı paylaşın.  

SEO’ya ve SEM’e Odaklanın

Müşterilerimizin reklamlara karşı duyarsız olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hiç olmadığı kadar SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEM (Arama Motoru Pazarlaması) yeniden değer kazandır. Son dönemde arama motorları, arama sonuçlarının alaka düzeyini ve kalitesini artırmaya odaklanarak algoritmalarını önemli ölçüde güncelledi. En kısa sürede arama motoru kelimelerinizi yeniden belirleyin ve muhakkak negatif arama kelimeleri listenizi hazırlayın. Unutmayın arama motoru pazarlamasında potansiyel müşteri başına maliyet hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

Yeni Ortamları Sürekli İnceleyin

Müşterilerimiz sürekli farklı ortamlarda yer alıyorlar. Bu da aktif olmamız gereken ortamların sürekli değiştiği anlamına geliyor. Örneğin son 2 yılda evden çalışmanın artmasıyla eposta pazarlaması hiç olmadığı kadar etkili bir araç haline geldi. Hemen ortam listenizi hazırlayın; bu yılın performans göstermeyen ortamları neler olacak (ve bunlara para ayırmayı bırakın), bu yıl hangi ortamlarda olmak size yeni müşteriler kazandıracak (ve bu ortamlara ne kadar bütçe ayıracaksınız).

Sınırlı Teklifler Hazırlayın

Müşterilerimizin alışkanlıkları değişse de zaman sınırlı teklifler hala aynı önemli değere sahip; bu teklifleri kaçırmak istemiyoruz. Bu yıl da aman süreli teklifler, sınırlı sayıda olan ürün ve hizmetlerle ilgili olan teklifler, indirim kodları kullanmaya özen gösterin. Aman dikkat, bu teklifleri sadece yeni müşterilerinize değil, mevcut müşterilerinize sunmayı sakın ihmal etmeyin.

İletişimi Kişiselleştirin

Kişiselleştirilmiş iletişimin satışın temel anahtarı olduğunu artık hepimiz öğrendik. Pazarlama araçlarınızı (sosyal medya mesajları, epostalar hatta videolar) muhakkak kişiselleştirin. Her ne kadar kişiselleştirme büyük bir emek anlamına gelse de, dönüşüm oranları incelendiğine bu emeğe değer. Herkese yolladığınız kitlesel mesajlar, herkes tarafından sadece siliniyor!

Bunlardan kaçı bu sene pazarlamanızın odağında?

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir