Dijital Pazarlamanın Adımları

Dijital Pazarlamanın Adımları
Rafig Shahverdiyev

Dijital pazarlama stratejik olarak 4 adımdan oluşmaktadır. Bunlar, Elde et (Acquire), Kazan (Convert), Ölç- Optimize et (Measure & Optimize) ve Sahip Çık, Büyüt (Retain & Grow). Bu adımlar geleneksel pazarlamadan tamamıyla farklıdır. Dolayısıyla en başta, sınırsız sayıda uyarıcı ve değişkenler içinden müşteriyi tercih yaptırmaya yöneltmekten ziyade, tüketicinin elde edilerek, kendi içeriğine yönelik bir farkındalık yaratmak üzerine odaklanılır.
Elde et (Acquire): Müşteriyi e-mailler bannerlar ve diğer online kanallar vasıtasıyla, bağlantıları tıklaması, yazı yazması, konuşması, kayıt yapması ve internet üzerinde kendi yolunu bulmasına imkân veren web siteye ya da direk satış gerçekleştirilen sayfaya çekebilmek amacıyla yapılan aktivitelerdir. E-posta Pazarlama (E-mail Marketing), Arama Motoru Reklamları (Pay Per Click), Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimisation), Sosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing), Gelir Ortaklığı (Affiliate Marketing), Viral Pazarlama, İçerik Pazarlama (Content Marketing) bu aktivitelere dahil olan ana konulardır.

Kazan (Convert): Müşteri web sitenize geldiği andan itibaren hedefinize ulaşmanız için yapılacak aktivitelerdir. Hedef her zaman direk satış olmaya bilir, bir yazar için okunan makalelerin sayısı, makaleleri beğenenlerin sayısı, kaç kullanıcının o makaleyi paylaştığı, kaç kişinin makaleye yorum yazdığı gibi değerler de olabilir. Bir bankanın web sitesi için, kaç tane kredi başvurusunun yapıldığı, hizmetlerle ilgili kaç sorunun geldiği, özel bir blog sitesi için ise, yazılmış yazıların sosyal medyada paylaşım sayısı ola bilir.
Ölç-Optimize et (Measure&Optimize): Bu adım yapılanların analiz edilip, sonuçların çıkarılması ve rakiplerle karşılaştırılmalar açısından önemlidir. Diğer kısımlardan önemli olmasına sebep, başarı ölçümlemesidir. Eğer başarını ölçemiyorsak, başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Bu aşamada öncelikle web sitelerin performansı analiz edilmelidir. Daha sonra Google Analytics veya benzeri yazılımlarla acquire ve convert kısmıyla ilgili yapılması gereken aktiviteler değerlendirilmeli, çıkan sonuçlara göre optimize edilmeli alanlar belirlenmelidir. Web sitenin başarı kriterleri rakiplerin kriterleriyle karşılaştırılmalıdır.
Sahip Çık, Büyüt (Retain&Grow): Bu adımdaysa mevcut müşterilerinizin elde tutulması, onların memnun edilmesi ve daimî müşteri olmaları için yapılacak çalışmalar kısmıdır. İyi bir müşteri hizmetleri, müşteri memnuniyeti yüksek olan çağrı merkezi, sadakat programları, esnek fiyatlandırma programları, referans müşteri uygulamaları bu adımda yapılabilecek teknikler arasındadır.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir