Dijital Pazarlama İnanılmaz Bir Hızla Gelişiyor

Dijital Pazarlama İnanılmaz Bir Hızla Gelişiyor
Rafig Shahverdiyev

Dijital pazarlama artık uzun bir dönemdir kurumlarda pazarlama birimlerinin ana silahlarından birine dönüşmüş durumda. Kısa ve net bir tanım olarak, dijital pazarlama mümkün olan tüm dijital kanal ve aletleri kullanan verimli bir pazarlama yöntemidir. Bu kanalların en önemlileri, internet medya kanalları, mobil platformlar ve sosyal ağlardır. Dijital pazarlama aynı zamanda web pazarlama, e-marketing, e-pazarlama, online pazarlama ve internet pazarlama olarak adlandırılmaktadır.
Modern dijital pazarlama inanılmaz bir hızla gelişiyor şöyle ki, 2015 yılında, online reklam pazarında %13’lük bir büyümenin görüldüğü Avrupa’da dijital reklamlar ilk defa TV reklamlarını geride bıraktı. Böylece dijital, kıtadaki en büyük reklam mecrası haline geldi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 27 Avrupa ülkesinde yapılan araştırma, dijital pazarlama sektörünün 25 ülkede büyümeye devam ettiğini gösterdi. Türkiye, dijital pazarlama hacminde Avrupa’da 14. sırada yer alıyor. Avrupa ortalamasının üzerinde olduğu dijital pazar büyüme oranında ise %19 ile 7. sırada. Uzun bir süredir ilk defa, hiçbir pazar %30 büyümenin üzerine çıkamadı. Bu da son yıllarda hızlı bir yükselişte olan dijital pazarlama sektörünün özellikle bazı gelişmiş ülkelerde olgunluk evresine yaklaşmakta olduğunu gösteriyor. Mobil reklamlar, Avrupa dijital pazarındaki reklam formatları arasında en fazla büyüme oranına sahip.
Y ve Z kuşağı olarak adlandırılan ve hayatlarını bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve yeni nesil aygıtlara bakarak geçiren yeni bir müşteri segment’inin ortaya çıkması dijital pazarlamanın kısa zamanda gelişmesine sebep oldu. Diğer taraftan dijital pazarlama kanallarının gelişmesiyle hedef kitlenin belirlene bilmesi, reklam bütçelerinin etkili ölçümlenebilmesi gibi birçok çok işlevli dijital pazarlama aletleri markaların kullanımına sunuldu.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir