Başarılı Viral Marketing Çalışmaları İçin Ne Yapmalı?

Başarılı Viral Marketing Çalışmaları İçin Ne Yapmalı?

Yılmaz Altun

Allbusiness.com sitesinin editörlerinden Robyn Tippins, 12 Ekim’deki makalesinde markaların başarılı viral kampanyalarından bahsetmiş ve “başarılı viral videonun 10 temel kuralı”nı güzel özetlemiş. Benzer bir çalışmayı Kevin Nalty’s’ın blogunda da bulabilirsiniz.

1. Viral videonuzun markanızla illa direkt bağlantısı olması gerekmiyor.

2. Videonuzun tanıtımını yapmayın!

3. İlla tanıtım yapmanız isteniyorsa?

4. Olmadıysa zorlamayın

5. Başarılı viral videoları izleyin

6. Yorumları önemseyin

7. Yeni bir şey denemekten çekinmeyin

8. Önce öğrenci “Focus Group”unuzla videonuzu paylaşın, müşterinizle değil

9. Temiz olun (Markaya zarar verecek görüntüler, sesler, metinler kullanmayın.)

10. Nişleri önemseyin

Viral marketing’le ilgili olarak geçtiğimiz aylarda hazırladığım birçalışmayı da sizlerle paylaşmak isterim.Viral Marketing (Bulaşıcı Pazarlama) Nedir?

Bulaşıcı pazarlama kulaktan kulağa pazarlamanın yeni şeklidir. Tek farkı, bulaşıcı pazarlamanın Internet ortamında yer almasıdır. Oluşturulan bir etkileşimli pazarlama kampanyasıyla tüketicilerin sizin pazarlama mesajınızı diğer insanlara iletmesi / tavsiye etmesi ve sonuç olarak da bu mesajın çok geniş kitlelere iletilmesine dayalı pazarlama tekniğine denir.

Örneğin markanızın karakterine uygun olarak hedef kitlenizin ilgisini çekecek ücretsiz bir e-kitap yayınlarsanız , kişiler konuya ilgisi olan başka kişilere bu e-kitabı çekinmeden yollayacaklardır. Internet ortamında ücretsiz hizmetler çok çabuk bir şekilde yayılır. Bulaşıcı pazarlama burada devreye girer. Bu da sizin marka web sitenizin, dolayısıyla da markanızın, reklamının yapılmasına yardımcı olacaktır.

Bulaşıcı pazarlama için mutlaka ücretsiz bir ürün/hizmet olması gerekmez. Eğer web siteniz veya yarattığınız uygulama yaratıcı ve kullanıcı dostu bir tasarıma ve aynı zamanda ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir içeriğe sahipse, (yarışmalar, oyunlar , v.b.) İnternet kullanıcıları bunu pek çok kişiyle paylaşacağından, markanız adeta bir Virüs gibi yayılacaktır.

Viral Pazarlama terimi, içine networkler ile zenginleştirilmiş bir ağız yoluyla pazarlama tipi olarak tanımlanır. Bir başka deyiş ile, web sitelerini veya kullanıcılar, bir pazarlama mesajını başka bir web sitesi yada kullanıcıya geçirmek için kullanıp mesajın etkisini ve görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan herhangi bir pazarlama tekniğidir.

Viral Pazarlama’nın temel olarak yaptığı 6 şey:

-Görünüşe göre değerli ürün, servis, yada bilgiyi verir.

-Diğer insanlara bilgi transferini kolaylaştırır.

-Kolayca küçükten büyüğe doğru yükselir.

-Ortak motivasyon ve davranışları ortaya çıkarır.

-Varolan iletişim ağlarını kullanır.

-Başkalarının kaynaklarını kullanır.

Viral Pazarlama’da İnternet – kolay, düşük maliyetli, ve çabuk ölçülebilir yapısı ile çok kritik bir rol oynamaktadır. Viral Pazarlamaya geçmeden önce, başarılı bir viral pazarlama kampanyasının öğelerinin neler olduğunu bilmek gerekir.

Bunlar:

-Yaratıcılık ve orjinallik.

-Hakikilik

-Titreşim

-Ölçülebilir aksiyona çağırım’dır.

Viral Pazarlama kampanyası içinde, paylaşılan web sitesi, uygulama, veya video benzersiz değilse yada varolan sorunu çözerek kesin bir değer yaratmıyorsa, hiçbir zaman viral olmayacaktır. Eğer mesaj hedef kitleyi etkilemiyor ve anlamlı bir harekete çağrı unsurunu kapsamıyorsa zaman ve para kaybı olacaktır.

Her Viral Pazarlama kampanyasının 3 aşaması vardır:

tohum,

ekme

ve büyüme.

Bir bitkinin büyümesi ve istenilen noktaya gelmesi için tohumunu kaliteli olması, başarılı şekilde ekilmesi ve büyüme için gerekli besinleri alması gerekir. Bu viral pazarlama için de aynıdır.

Viral Pazarlama kampanyalarının başarısız olmasının belli başlı sebebleri:

-Marka ile uyuşmazlık

-Pazarlama hedefleri ile uyuşmazlık

-Hedef kitlenin ilgisini çekememe

-Sürdürülebilirlik veya ölçülebilirlik eksikliği

-Mantıksız beklentiler

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir