E-Posta İle Pazarlama Yaparken Bilmeniz Gerekenler

E-Posta İle Pazarlama Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Zeki Yüksekbilgili

2011 yılında dünya nüfusu 6,930,055,154 kişi, bu kişilerin %32.7’si, yani 2,267,233,742 kişi internet kullanıyor.  Kullanımda olan e-posta hesapları üzerinden her gün 361 milyar gönderi yapılıyor. Siz bu cümleyi okurken 20 milyon e-posta gönderildi. Kısaca, e-posta, internet kullanıcılarının baştacı…

İnternet, Türkiye’de sanılanın aksine ciddi bir kitle tarafından kullanılıyor. Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplum Dairesi Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bilişim ve İnternet Komisyonu araştırmasına göre, Türkiye’de 31 milyondan fazla kişi internet kullanıyor. Türkiye, internetin sosyal kullanımında ise dünyada 6’ncı sırada Bu alandaki bir paylaşım sitesine üye olanların sayısı 31 milyon.

İnterneti kullanan müşterilere ulaşmanın en kolay yolu ise e-postalar. E-postalar ile sunumlarınızın çok ucuza duyurulmasını sağlamanız mümkün. Çünkü e-postalar hala en ucuz tanıtım mecrası. İşte bu yüzden de, son zamanlarda artık binlerce firma, tanıtımları için bu etkin ve ucuz yöntemi seçiyor.

E-postalarla ilgili araştırmalar, bu aracın kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları belirlemiş durumda. Bu sonuçlara gore düzenlenecek e-posta kampanyalarının başarı şansları bir hayli yüksek. Siz de, e-postalar aracılığıyla tanıtım yapacaksanız, e-postlarala ilgili muhakkak bilmeniz gerekenler;

E-posta göndermek için en uygun gün Salı günüdür.

Kullanıcılar, gönderilen mesajları silmeden en çok Salı günü (%25,4) okumayı tercih ediyorlar. Daha sonra sırasıyla Çarşamba (%23.3) ve Perşembe (%18.3) günleri tercih ediliyor.

E-postaların sabah kullanıcıların hesaplarında olmasını sağlayın.

Kullanıcıların %41’i e-postalarını sabah kontrol ediyorlar.

Konu kısmı 50 karakterden az olan mesajların silinmeden açılma olasılığı daha fazladır.

E-postanızın Konu kısmını 50 karakterden az tutun. Konu kısmı 1-49 karakter arası olan e-postaların açılma olasılığı, 50 karakterden fazla olanlara göre %12,5 fazladır.

Çok fazla e-posta ile müşterileriniz sıkmayın.

Müşterileriniz, aynı firmadan haftada birden fazla teklif almak istemiyorlar. Kullanıcıların %35.3’u, aynı firmadan gelen mesajı haftada bir sıklıkta olduğu sürece normal olarak değerlendirirken, %32,9’u ayda bir sıklığı normal olarak değerlendiriyor.

E-postaları pazarlamanız için kullanırken asla unutmamanız gereken 3 kural var;

E-postanın Konu Kısmı:

Bir e-postanın “sil” tuşundan kurtulmasının tek yolu, konu kısmının alıcının ilgisini çekmesidir. Her ne kadar “siz” ve “bedava” kelimeleri çekici olsa da, bu kelimeler gereğinden fazla kullanıldıklarından, artık alıcıyı etkileyemez durumdalar. E-postanın konu kısmı, pazarlama bölümünün hazırladığı ilanın başlığıyla aynı şeydir. Etkilemeli, hatta harekete geçirmelidir.

E-postanın Açılış kısmı:

E-postaların içeriğinin alıcılar tarafından okunmaya devam edilmesini sağlayan kısım açılış kısmıdır. Bu yüzden açılış kısmının işinizin, sizin, teklifinizin veya sunumunuzun hakkında değil, sadece ama sadece alıcının hakkında bir şeyler içermelidir. Unutmayın, insanlar kendileriyle, sizinle veya işinizle olduğundan daha fazla ilgilenirler.

E-postanın uzunluğu:

E-postalarınızı mümkün olduğunca kısa tutun, tıpkı bu paragraf gibi!..

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir