İnternet Reklamcılığına Genel Bakış

İnternet Reklamcılığına Genel Bakış

Volkan İnanç

Her firma bir şekilde ürün ve hizmetlerini tanıtmaya ihtiyaç duymaktadır. Hem de eskisinden daha fazla. Bir teoriye göre günümüzde ürün ve hizmetlerin gitgide birbirine benzediği ve bundan sonraki süreçte özellikleri bakımından diğerlerinden çok farklı bir ürününün oluşmasının çok zor olduğu yönünde. Bu durumda ne olacak? Elbette ki firmalar marka imajı ile farklılaşacak bunu da reklamları ile duyuracaklar. Bunu başaramayan ürünler sıradan olacak, yoğun rekabette düşük karlarla satılacak, en son tercih edilir olacaklar. Tam bu noktada bir başka açmaz var ki, aynı sıradanlığın reklamlar içinde oluştuğu ve reklamlara karşı kullanıcıların da bir körlük yaşadığıdır. Öyleyse başarılı bir ürün için, marka algısı ve reklam yetmiyor, bu reklamın niteliği de önem kazanıyor.

Reklam Kampanyasında Kritik Nokta : Mecra Seçimi

Başarılı bir reklam kampanyasının temel başarı faktörü hedef kitleye ulaşacak mecra seçimidir. Artık ulaşabildiğin kadar kişiye ulaş mantığı eski, hantal ve pahalı kalıyor. Seth Godin gibi birebir pazarlama teorisyenlerine göre bu mantık bugün geçerliliğini korusa bile yakın gelecekte tamamen ortadan kalkacak. Bu şu anlama geliyor, artık her birimiz sadece ilgilendiği reklamları görecek, uzay çağı teknolojisi ile üretilen ped reklamlarını izlemekten bıkan erkekler, tıraş bıçağının destansı meziyetlerini dinlemekten sıkılan kadınlar olmayacak. Reklam veren artık reklam bütçelerini planlarken yatırım geri dönüşünü ( ROI – Return on Investment ) düşünecek, ne kadar çok kişiye göründüğü ile değil, ne kadar az kişiye göründüğü ile ilgilenecek.

İşte bunları anlatmamızın nedeni laf kalabalığı değil, tüm bunların internet reklamcılığını anlatıyor olması idi. İnternet reklamcılığı her ne kadar ilk zamanlarında “mass marketing” gibi görülse de, şimdilerde hedef kitleye ulaşılabilecek, karavana atış yapılmayacak kanal olarak görülüyor.

İnternet Reklamcılığının Farkı Nedir?

Yatırım Geri Dönüşü En Yüksek ve Nisbi Olarak Ucuzdur. Her 1 dolarlık tanıtım yatırımının farklı mecralarda geri dönüşü değerlendirildiğinde internetin yüksek geri dönüşüm gösterdiğini görmekteyiz. Interactive Advertising Bureau’nun – IAB Başkanı Greg Stuart Abd’de bir kamyon şirketi reklam bütçesinin bir kısmını televizyondan internete kaydırarak satışlarında büyük bir artış sağladığını belirtiyor. Ayrıca internet küçük bütçeli işletme sahiplerinin de küçük bütçelerle reklam vermesini sağlayacak nitelikte bir yapıya sahip.

En ölçülebilir kanaldır. Diğer bir çok reklam mecrasında ölçümleme için ek araçlar ya da kurumlarla çalışmak zorundasınız. Ancak internette yaptığınız reklamın değerlendirmesini birçoğu ücretsiz olan yazılımlarla anlık olarak alabilirsiniz.

Profilleme Özellikleri İle Gerçek Hedef Kitlenize Ulaşırsınız. Yine internetin kendine has özellikleri sayesinde hedef kitlenizin bulunduğu ülke ya da şehirlerde reklamınız yayınlanabilir. Ya da hedef kitlenizin yoğunlukla alış veriş yaptığını düşündüğünüz saatlerde reklamınızı gösterebilirsiniz. Bunun dışında profilleme imkanı veren web sitelerinde (bir eposta servisi ya da üye girişi olan web siteleri gibi) yaş, cinsiyet, eğitim gibi bir çok kritere göre hedef kitlenize uygun profillendirme yaparak reklamınızı yayınlayabilirsiniz.

Türkiye’de İnternet Reklamcılığının Durumu

Türkiye’de reklamcılar derneği verilerine göre %30’la en hızlı büyüyen mecra internet reklamcılığı olmuştur. Bu veriler içerisinde arama motoru reklamcılığı verileri olmadığı göz önüne alınırak büyümenin %50’ler civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunda Türkiye’nin genç nüfusunun büyük bir etkisi var. Şu an Türkiye’de,

Yaklaşık 10 milyon internet kullanıcısı var ve bunların 3,5 milyonu sürekli internet kullanıyor.

İnternet kullanıcılarının çoğunluğu genç ve bu da vakitlerinin büyük bir kısmını internette geçiren tutkulu bir topluluk oluşturuyor.

Buna rağmen henüz internet reklamcılığı emekleme aşamasında. Örneğin ABD de yıllık internet reklam harcamaları 12 milyar dolar civarında iken Türkiye’de bu rakam 12 milyon dolar seviyesinde. Bu da henüz Türk reklam vereninin eski alışkanlıklarından henüz vazgeçemeyerek internet reklamcılığına yeterli reklam bütçelerini ayırmadığını gösteriyor.

Tüm bunlara dayanarak önümüzdeki yıllarda internet reklamcılığının dramatik bir şekilde büyüyerek yayılacağını ön görüyoruz. Artık reklam yapmak sadece büyük bütçeli firmaların tekelinde olmayacak, küçük bir işletme de kendi ürünün reklamını rahatça ve ucuza yapabilecek.

Arama Motoru Pazarlama

İnternet reklamlarının faydalarından bu karda bahsetmişken, internet reklamcılığının da kendi içerisinde dinamiklerini köklü bir biçimde değiştiren “Arama Motoru Pazarlama” sından bahsetmeden olmaz. AC Nielsen’nin araştırmasına göre internette yapılan online aktivitelerin %65’i arama, %63 ü e-posta oluşturuyor. Arama aktiviteleri için kullanıcılar %97 oranında arama motorlarını kullanıyorlar. O halde arama motorlarında görünür olmak büyük önem taşıyor. Hatta arama motorlarında önemli anahtar kelimelerde görünürlüğünüz varsa reklam bütçesi ayırmaksızın hatırı sayılır iş yapma şansınız olacaktır. Eğer arama motorlarının doğal sonuçlarında ilk sayfalarda görüntülenmiyorsanız başta Google olmak üzere bir çok arama motorunun ücretli anahtar kelime reklamcılığı programlarına katılarak bunu sağlayabilirsiniz.

Yüksekbilgili Eğitim ve Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir